پرش به محتوا
دام باما » عمومی » پیش بینی آیا قیمت دام زنده افزایش می یابد؟

پیش بینی آیا قیمت دام زنده افزایش می یابد؟

  پیش بینی افزایش قیمت دام زنده یا کاهش قیمت یکی از مهمترین موارد برای دامداران و افراد مختلف می باشد. نوسانات قیمت در بازار دام زنده در بازه زمانی های خاصی رخ میدهد. در این میان برخی مواقع به صورت فصلی یا در برخی ماه ها قیمت شدیدا افزایش می یابد. در این بخش قصد داریم تا در رابطه با بررسی اینکه آیا قیمت دام زنده افزایش می یابد صحبت کنیم. همچنین به بررسی دلیل افزایش قیمت گوسفند زنده در تهران و دام کشتار روز و پرواری می پردازیم.

  همانطور که میدانید با افزایش قیمت دام زنده قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله هم بر اساس گرانی های پیش آمده افزایش پیدا می کند. ما سعی داریم یک پیش بینی کلی در راستای افزایش یا کاهش قیمت داشته باشیم. بی شک عوامل مختلفی در تغییر نرخ دام روز تاثیرگذار است و ما می خواهیم مهمترین فاکتورهای لیست علت گرانی را بررسی کنیم.

  پشی بینی و بررسی افزایش قیمت دام زنده

  اولین موردی که باید به آن بپردازیم مربوط به پیش بینی افزایش قیمت دام زنده در ایران شهرهای مختلف می باشد. یک دامدار می تواند تا حدودی در برخی مواقع پیش بینی خوبی از افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد. اما با این وجود تنها برخی عوامل هستند که دامدار قادر به بررسی و تشخیص آن می باشد. زمانی که فاکتورهای زیادی را یک دامدار نتواند بررسی و حتی کنترل کند بی شک قادر به پیش بینی قیمت دام زنده نخواهد بود. یکی از نکات در اینجا مربوط به خوراک دام می باشد که با افزایش قیمت نرخ دام نیز باید افزایش داشته باشد تا دامداران دچار ضرر نشوند. اما در سال های گذشته در برخی مواقع شاهد گرانی خوراک دام بودیم اما نرخ دام روز هیچگونه افزایشی نداشت و یا مقدار کمی شاهد افزایش قیمت ها بودیم.

  افزایش قیمت دام زنده

  زمانی که صحبت از پیش بینی می شود یعنی یک فرد مسلط به برخی فاکتورهای مهم می توان با در کنار هم قرار دادن چند عامل تا حدودی یک پیش بینی خوب داشته باشد. اما فرد کارشناس باید علاوه بر بازار دام اطلاعات زیادی درباره اقتصاد، تورم، نرخ بهره، میزان درآمد شغل های مختلف، قیمت دلار، قیمت طلا، قیمت گندم و … را به خوبی بداند و تا حدودی هم نرخ روز و چند ماه آینده آنها را نیز بتواند پیش بینی کند. در این صورت است که قادر خواهد بود به خوبی و به درستی افزایش قیمت دام زنده را تشخیص دهد.

  پیش بینی کاهش نرخ دام زنده

  در رابطه با کاهش قیمت دام زنده نیز باید بگوییم که این عامل با در نظر گرفتن بسیار از فاکتورها که بالاتر به آنها اشاره کردیم رخ میدهد. البته باید بگوییم که ما سال هاست همچین چیزی را به صورت چشم گیر شاهد نبودیم. متاسفانه دلایل زیادی برای وجود آشفتگی در بازار دام زنده وجود دارد. ما نمی خواهیم مشکلات را گردن کسی بیندازیم چرا که وقتی در یک کشور زندگی می کنیم که به هر دلیلی مشکلی وجود دارد ما نیز در این مشکلات شریک هستیم.

  البته این گفته من به این منظور نیز که مسئولان بازار دام توجه درست یا نادرستی دارند. قصد داریم در اینجا بگوییم که دلیل مشکلات به عهده تک تک افرادی است که در یک کشور زندگی می کنند. بی شک شاید شنیده باشید که می گویند دولت کاری برای ما نمی کنید؟! آیا تا به حال شده با خود فکر کنیم که ما برای دولت چه کاری انجام داده ایم؟ احساس می کنم کمی از موضوع اصلی خارج شدیم. اشاره به این موضوع تنها به این دلیل بود عوامل زیادی هستند و روی افزایش یا کاهش قیمت دام زنده در بازار تاثیر می گذارند.

  به طور کلی زمانی که شرایط اقتصادی در رابطه با فاکتورهای نام برده شده در بهترین حالت ممکن باشد شاهد کاهش قیمت خواهیم بود، در غیر اینصورت قیمت همیشه صعودی خواهد بود.

  پیش بینی کاهش قیمت دام زنده

  قیمت دام زنده در عراق (صادرات و واردات)

  شاید به جرات بتوانیم بگوییم که چند صد نفر تا به حال درباره قیمت دام زنده در عراق جهت صادرات و قاچاق از ما سوال پرسیده اند. البته باید بگویم که من طرفدار دامدار هستم و یک فردی که زحمت زیادی برای گله خود میکشد و کلی زمان و عمر خود را صرف نگهداری و پرورش دام زنده می کند باید حداقل سود خوبی برایش داشته باشد. یا بیاید بگوییم که اگر سود ندارد ضرر هم نداشته باشد. هدف از سوال قیمت دام زنده در عراق و شرایط فروش دام به کشور عراق بیشتر به این منظور است که افراد با فروش دام ها در ایران شاهد ضرر هستند، بنابراین به فکر فروش گوسفند زنده به کشور عراق یا سایر کشورهای همسایه می افتند.

  البته باید بدانید که ارسال تنها در برخی شرایط به صورت صادراتی می باشد و کار هر دامداری نیست. پس بسیاری از مردم و دامداران عزیز به صورت قاچاق حیوانات خود را به عراق می فرستند. اما این چاره کار نیست و یک اشتباه بزرگ است. شاید یک دامدار بتواند از قاچاق دام زنده به عراق سود داشته باشد، اما ضربه بزرگی به صنعت دامداری و آسیب بزرگی به مردم کشورش میزند.

  پیش بینی قیمت گوشت قرمز

  بنظر شما هدف از نوشتن این سرتیتر برای اینکه آیا قیمت گوشت قرمز افزایش پیدا می کند چیست؟ بی شک با مشخص شدن دو حالت پیش بینی افزایش یا کاهش قیمت دام زنده کاملا واضح است که در هر حالتی قیمت گوشت قرمز هم کاهش یا افزایش خواهد یافت. اما منظور ما در اینجا بیشتر برای افرادی است که می خواهند برای مصرف گوشت قرمز خود از طریق قصابی اقدام به خرید کنند. توجه داشته باشید وقتی دام افزایش قیمت داشت گوشت گران می شود، اگر دام کاهش قیمت داشت گوشت هم با قیمت کمتری عرضه خواهد شد. اما با خرید دام زنده به جای خرید مستقیم گوشت از قصابی حداقل نسبت به قیمت گوشت قرمز روز کمی سود کرده اید و مقدار کمتری برای هر کیلو گوشت گوسفندی یا گوساله پرداخت خواهید کرد.

  به صورت کلی ما در بخش های قبلی از وبلاگ دام باما اطلاعاتی درباره میزان گوشت دهی گوسفند و همچنین متوسط وزن گوسفند صحبت کردیم که در ادامه لینک هر دو مقاله را برای شما عزیزان قرار میدهیم تا در صورت تمایل به خرید گوسفند زنده بجای خرید مستقیم گوشت از قصابی اطلاعات لازم را بدست بیاورید.

  تاثیر قیمت کالا روی نرخ دام چقدر است

  همانطور که میدانید بسیاری از کالا ها در بازار به هم وابستگی دارند. اکثر زمانی که یک دسته محصولات خاص گران می شود شاهد گرانی محصولات دیگری در بازار هستیم. البته گاهی هم شاهد گران شدن قیمت کالاهایی هستیم که هیچ ارتباطی به محصولات گران شده ندارند اما سو استفاده مردم تمامی ندارد. در رابطه با بازارهای جهانی باید بگوییم وقتی دلار گران می شود قیمت طلا هم افزایش پیدا می کند. وقتی گوسفند گران شود بی شود قیمت گوساله زنده هم با افزایش همراه خواهد بود.

  آیا قیمت دام کشتار روز افزایش می یابد

  در رابطه با تاثیر قیمت کالا های مختلف روی همدیگر باید بگوییم که برخی مواقع ممکن است قیمت یک محصول گران شود ولی سایر محصولات مشابه و وابسته گران نشوند، در این صورت می توان به راحتی این پیش بینی را داشت که به زودی محصولات مرتبط و واسطه نیز گران خواهند شد. فرض کنید قیمت جو در بازار گران شود بی شک سایر محصولات و حبوبات نیز گران می شوند.

  تاثیر قیمت خوراک رو افزایش قیمت دام زنده

  سال قبل بیشتر ناراحتی دامداران مربوط به گرانی قیمت خوراک دام زنده بود، در حالی که شاهد افزایش قیمت دام زنده نبودیم. بنابراین بسیاری از دامدارن یا تصمیم گرفتند کلا کار دامداری را ببوسند و کنار بگذارند یا اینکه بیشتر آنها ضررهای زیادی کردند. باور کنید با تعدادی از دامدارن صحبت می کردم چیزی که میگفتن بسیار سنگین بود. آنها تعدادی از حیوانات گله خود را می فروختند تا هزینه آن را صرف خرید خوراک برای سایر دام ها کنند. یعنی در اصل ضرر به تمام معنا را تجربه می کردند. علاوه بر اینکه هیچ درآمدی از شغل دامداری خود نداشتند، علاوه بر اینکه کلی زمان برای پرورش و نگهداری دام ها صرف می کردند، باز هم باید از جیب خود برای سیر کردن شکم دام ها هزینه می کردند.

  عدم نظارت صحیح بر قیمت محصولات متاسفانه این مشکل بزرگ را برای دامداران همراه داشت. البته دامدار هم دوست ندارد قیمت دام زنده آنچان افزایش یابد تا فقط خودش سود کند. هدف نظارت درست بر قیمت خوراک دام بود که با هزینه کمتری بتوان خوراک لازم برای تغذیه دام را خریداری کرد. در این صورت قیمت دام هم کاهش پیدا می کند.

  پیش بینی قیمت گوسفند زنده

  بخش مهمی از مقاله ما مربوط به این است که آیا قیمت گوسفند زنده افزایش می یابد یا با کاهش قیمت همراه خواهد بود؟ ما در بالا به طور مفصل درباره دام زنده صحبت کردیم که شامل تمامی دام ها همچون گوسفند و بره، گاو و گوساله، بز و بزغاله، شتر و … می شد. حال می خواهیم درباره افزایش قیمت گوسفند صحبت کنیم. چرا در سه چهار ماهه آخر سال 1401 شاهد افزایش شدید قیمت بودیم؟ این برای خیلی ها جای سوال است و واقعا به قدری چشم گیر بوده که بسیاری از مردم از خرید های خود صرف نظر کردند. قیمت ها به یکباره از 80 هزار تومان به 120 هزار تومان افزایش داشت. حتی برخی مراکز دام ریز را با قیمت های 130 هزار تومان هم به فروش میرسانند.

  پیش بینی قیمت گوسفند زنده در بازار دام کشتار روز

  هر ساله در فصل زمستان البته در اکثر سال ها این اتفاق می افتد. البته باید بگوییم که امسال داستان کمی متفاوت است و ما به دلیل افزایش شدید قیمت دلار شاهد افزایش قیمت دام زنده هم بودیم. یعنی تمامی محصولات هر زیر تا درشت همگی افزایش قیمت داشته اند. بحث تنها مربوط به دام زنده محدود نمی شود. متاسفانه بسیاری از مردم سطح متوسط رو به پایین تحت فشار زیادی هستند و امیدواریم به زودی خبر های خوبی بشنویم.

  پیش بینی قیمت گاو و گوساله زنده

  آیا قیمت گوساله زنده افزایش پیدا می یابد مربوط به سوال دیگری است که برای بسیاری از دامدارن پیش می آید. بسیاری از دامداران و دامپروران تنها گاو و گوساله نگهداری می کنند و زیاد کاری به قیمت گوسفند و افزایش قیمت دام زنده ندارند. اما خب دامدار باید حواسش به همه نوع دام باشد. زمانی که گوسفند گران شود باید گاو هم افزایش قیمت داشته باشد. اما نکته مهم در اینجا این است که دامدار ممکن است شاهد افزایش قیمت گوسفند باشد اما قیمت گاو و گوساله افزایش پیدا نکند. بنابراین این یک زنگ هشدار برای دامدار خواهد بود که ممکن است به زودی قیمت گاو و گوساله هم افزایش داشته باشد.

  دلایل گرانیافزایش نرخ دلار،خوراک،قاچاق و …
  پیش بینیافزایش یا کاهش قیمت
  تاریخ بررسیتاریخ دی 1401
  نوع دامانواع دام زنده در بازار
  دلایل افزایش قیمت دام زنده چست؟

  شاید بسیاری از افراد بخواهند بدانند که دلیل گرانی دام زنده چیست؟ چه اتفاقی افتاده است که باعث شده شاهد افزایش قیمت دام زنده در بازار دام کشتار روز و همچنین بازار دام پرواری باشیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که موارد زیادی هستند که جزو فاکتورهای اصلی کاهش و افزایش نرخ دام می باشند. ما در توضیحات این مقاله به طور کلی درباره نکات مهم صحبت کردیم و عرض کردیم که این موارد جزو مهمترین فاکتورها و دلایل می باشند. لازم است بدانید که کمبود تعداد دام در کشور، قاچاق، صادرات بیش از حد، گرانی خوراک دام جزو اصلی ترین دلایل افزایش و گرانی قیمت ها می باشند.

  آیا قیمت دام زنده کاهش می یابد؟

  برخی افراد که می خواهند شغل دامداری را شروع کنند یا اینکه در سطح کوچک شروع به کار کرده اند، منتظر کاهش قیمت دام زنده هستند تا بتوانند تعداد بیشتری دام برای افزایش تعداد گله خود خریداری کنند. در برخی فصل ها و ماه ها دامداران اقدام به خرید بره زنده و گوساله زنده می کنند تا بعد از رشد و رساندن آنها به سن و وزن خاصی اقدام به فروش آنها کنند. همین امر سبب انتظار آنها برای کاهش قیمت می باشد. از طرفی هم مردم برای مصارف و قربانی کردن در بازار دام کشتار منتظر کاهش قیمت هستند تا بتوانند گوسفندان درشت تری را با هزینه کمتری خریداری کنند.

  عوامل تاثیرگذار روی کاهش و افزایش قیمت دام زنده چیست؟

  زمانی که ما درباره دلایل گرانی صحبت می کنیم بی شک برخی از عوامل تاثیرگذار به خودی خود مشخص می شود. اما علاوه بر مواردی که گفتیم یعنی قاچاق، کمبود دام زنده، گرانی و افزایش قیمت خوراک دام باید به وجود دست دلال و واسطه توجه زیادی داشت. گاهی مواقع بازارگردان و دلال های بزرگ به راحتی با یک حرکت می توانند نوسان زیادی را وارد بازار کنند. بنابراین می توان فاکتورهای زیادی را به عنوان عوامل تاثیرگذار روی افزایش قیمت دام زنده دانست.

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *