پرش به محتوا
دام باما » عمومی » عقیقه چیست؟ عقیقه کردن گوسفند برای نوزاد

عقیقه چیست؟ عقیقه کردن گوسفند برای نوزاد

  عقیقه چیست و چرا باید عمل عقیقه کردن گوسفند زنده بر فرزند 7 روزه را انجام دهیم؟ یکی از مواردی که بر اساس آداب و رسوم در شهرهای مختلف ایران صورت میگیرد و دارای شرایط و احکام خاصی می باشد. اگر صاحب فرزند شده اید و می خواهید برای او گوسفند قربانی کنید، یا تمایل دارید اطلاعاتی درباره گوسفند عقیقه بدست بیاورید در این بخش به طور کامل این موضوع را مورد بررسی قرار میدهیم. تمامی موارد لازم مربوط به عقیقه کردن گوسفند، شرایط و احکام، دعا هنگام ذبح و قربانی عقیقه، قربانی کردن گوسفند برای دختر و پسر یا برای فرزند دوقلو، نظر مراجع تقلید ، نظر امامان و … را در ادامه می توانید مطالعه کنید.

  ممکن است بخواهید بدانید که می شود بجای قربانی کردن گوسفند زنده و دام زنده، مبلغی به مقدار همان قیمت گوسفند عقیقه را به صورت صدقه پرداخت کرد؟ یا اینکه اگر فرزند بزرگ شده باشد و برایش عمل عقیقه صورت نگرفته باشد چه شرایطی دارد؟ و همچنین قربانی عقیقه برای افراد بزرگسال به چه صورت است؟ در ادامه با من همراه باشید تا پاسخ تمامی این سوالات را به کامل ترین شکل ممکن برایتان توضیح دهم.

  گوسفند عقیقه چیست

  عقیقه چیست؟

  به عمل قربانی کردن گوسفند برای فرزند تازه متولد شده که 7 روز دارد عقیقه می گویند. در دین اسلام و برخی ادیان دیگر این رسم وجود دارد که پدر فرزند تازه متولد شده برای کودک خود یک گوسفند را در روز هفتم تولدش قربانی می کند. این عمل برای در امان ماندن نوزاد از بلاهای مختلف است. به طور کلی بر اساس آداب و رسوم، شرایط و احکام خاصی که در شهرهای مختلف دنیا وجود دارد هر کسی به شکل خاصی عمل عقیقه کردن گوسفند را برای فرزند 7 روزه خود که ممکن است پسر یا دختر باشد انجام میدهد.

  گفته می شود که عمل عقیقه گوسفند بر پدر واجب است و باید طبق شرایط اقدام به خرید گوسفند زنده کرده و در روز هفتم تولد فرزند خود آن را قربانی کند. در برخی موارد گفته شده که اگر فرزند پسر است برای گوسفند نر (قوچ) و اگر فرزند دختر است برایش گوسفند ماده (میش) قربانی کنند.

  عقیقه کردن گوسفند زنده برای نوزاد

  زمانی که کسی صاحب فرزند می شود باید شکرگزار خدا باشد. از طرفی برای این قدم نو رسیده لازم است تا در روز هفتم یک گوسفند قربانی کرده و از گوشت عقیقه غذا درست کنند. غذایی که با گوشت گوسفند عقیقه تهیه می شود را می توان بین مردم تقسیم کرد. از طرفی دارای یک شرایط خاص می باشد که اعضای خانه نباید از گوشت عقیقه بخورند.

  قربانی کردن گوسفند عقیقه برای نوزاد چند دلیل می تواند داشته باشد که یکی از مهمترین آنها مربوط به در امان ماندن فرزند از بلاهای مختلف است. از طرفی دادن غذا به نیازمندان و مردم یک کار نیک و خیر است. از آنجایی که دادن غذا به مردم نیازمند یک کار بسیار عالی و خیر است و از طرفی دلیل آن فرزند شما است، دعای مردمی که از غذای گوشت عقیقه خورده اند به فرزند شما خواهید رسید.

  شرایط و احکام عقیقه کردن چیست؟

  به طور کلی اشاره کردیم که یک پدر باید در روز هفتم تولد فرزند خود یک گوسفند برایش قربانی کند. بسیاری بر این باور هستند که در روز هفتم موی نوزاد را باید بتراشند و به مقدار وزن همان مو باید به فرد قابله طلا یا نقره داده شود. البته باید بگوییم که تنها در برخی شهرها عمل تراشیدن موی نوزاد هفت روزه را انجام میدهند. در رابطه با قربانی کردن هم گفته می شود که استخوان های گوسفند عقیقه نباید شکسته شود و آنها را از مفصل ها باید جدا کرده و زیر خاک دفن کنند. همچنین موضوع دیگر این است که اعضای خانواده پدر فرزند و کسانی که تحت تکلف پدر هستند نباید از گوشت عقیقه بخورند.

  جزئیاتی که در این بخش مربوط به شرایط و احکام خدمت شما توضیح داده شد به صورت کلی بود و سعی می کنیم در ادامه تک تک موارد را مورد بررسی قرار دهیم تا هر سوالی که برایتان پیش می آید پاسخ آن را دریافت کنید.

  عقیقه گوسفند برای پسر و دختر

  انواع دام زنده برای عقیقه کردن

  برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده است که آیا عقیقه باید حتما گوسفند باشد؟ توجه داشته باشید که امکان قربانی کردن دام زنده حلال گوشت دیگری برای عقیقه وجود دارد. اما در اکثر کشورها و شهرهای مختلف برای این موضوع گوسفند عقیقه می کنند. امکان خرید گاو و گوساله، بز و شتر برای این مورد وجود دارد و اگر گوسفند در دسترس نباشد می تواند هر یک از این دام های حلال گوشت مزرعه را برای کار عقیقه قربانی کرد. اینکه آیا برای نوزاد می توان مرغ و خروس زنده عقیقه کرد؟ طبق گفته هایی که در رابطه با این موضوعات وجود دارد گفته می شود که امکان قربانی خروس زنده یا مرغ زنده وجود ندارد. اگر دلیل انتخاب مرغ و خروس نداشتن پول برای خرید گوسفند است می توانید صبر کنید و در شرایط خوب که امکان خرید برایتان فراهم بود این کار را انجام دهید.

  معنی عقیقه در لغت چیست؟

  اگر معنای عقیقه در لغت را بررسی کنیم به راحتی می توان به مفهوم آن پی برد. عقیقه از کلمه عق گرفته می شود که به کلمه شق (شقه کردن ، شکافتن) اشاره دارد. بسیاری بر این باور هستند که عقیقه همان موی نوزاد هفت روزه است. در اینجا منظور از مو همان مویی می باشد که نوزاد با آن متولد شده است. از آنجایی که برخی موی نوزاد را عقیقه می دانند در روز هفتم تولد موی فرزند را می تراشند. همچنین بالاتر هم اشاره کردم که به اندازی وزن و مقدار موی نوزاد به فرد قابله (کسی که فرزند را به دنیا می آورد، در ادامه در مورد آن صحبت می کنیم) طلا و نقره می دهند.

  پرداخت قیمت گوسفند عقیقه بجای قربانی کردن

  آیا پرداخت قیمت گوسفند عقیقه بجای قربانی کردن دام زنده کفایت می کند؟ سوال مهمی که شاید برخی ها به دلیل دردسر های قربانی کردن و برخی ها به دلیل نداشتن زمان لازم می خواهند درباره آن اطلاعاتی کسب کنند. در اینباره باید بگوییم که امکان پرداخت پول بجای عقیقه کردن گوسفند وجود ندارد. یعنی شما اگر می خواهید برای فرزند خود عقیقه کنید حتما باید یک گوسفند زنده خریداری کرده و آن را قربانی کنید. این عمل بر اساس گفته امامان و نظرات مراجع تقلید بر پدر فرزند واجب است و بهتر است در روز هفتم یک گوسفند یا اگر گوسفند در دسترس نبود یک دام زنده حلال گوشت دیگر را قربانی کند.

  توجه داشته باشید که اگر دلیل شما برای پرداخت هزینه بجای قربانی کردن عقیقه مربوط به نداشتن زمان و دردسر های آن است می توانید این کار را به مجموعه بزرگ دام باما بسپارید. این مرکز به عنوان اولین گروه در زمینه قربانی گوسفند برای مشتریان و تقسیم گوشت آن بین نیازمندان می باشد. تمامی مشتریان خارج از کشور ما به همین صورت عمل می کنند و تنها با یک تماس جزئیات عقیقه را که شامل نام فرزند و نام پدر است اعلام می کنند و در نهایت کل کارهای مربوط به عقیقه و تقسیم گوشت را به ما می سپارند.

  ما این کار را با رعایت تمامی شرایط و احکام لازم به بهترین شکل ممکن برای شما انجام خواهیم داد. لازم است بدانید دعای مربوط به قربانی کردن عقیقه ، دعای قبل و بعد از ذبح گوسفند به طور کامل توسط قصاب خوانده شده و سپس عمل ذبح و قربانی کردن عقیقه صورت میگیرد.

  عقیقه کردن گوسفند

  عقیقه برای پسر و دختر

  اگر صاحب فرزند پسر شده اید می توانید یک گوسفند نر که قوچ هم گفته می شود قربانی کنید. در صورتی که فرزند و قدم نو رسیده شما دختر است می توانید گوسفند ماده که میش هم گفته می شود برای اون قربانی کنید. این موضوع طبق گفته بسیاری از مردم از گذشته می باشد که برای دختر گوسفند ماده و برای پسر گوسفند نر قربانی می کنند. اما می توانید روی این موضوع هیچگونه حساسیتی نداشته باشید و اگر مثلا می خواهید فقط گوسفند نر قربانی کنید، چه فرزند پسر بود چه دختر می توانید این کار را انجام دهید.

  برخی ها سوال می کنند که آیا تفاوتی دارد که عقیق برای دختر و پسر انجام شود؟ یعنی منظور این است که ممکن است برای یکی از آنها قربانی انجام شود که طبق نظر امامان هیچ فرقی ندارد فرزند شما دختر است یا پسر ، در هر دو حالت باید برای قدم نو رسیده خود بعد از 7 روزگی یک گوسفند یا دام زنده حلال گوشت قربانی کنید.

  گوسفند عقیقه برای افراد بزرگسال

  بسیاری از افراد بزرگسال برایشان جای سوال است که می توان برای آنها هم عمل عقیقه را انجام داد یا نه؟ در ابتدا باید بگیم که بله این کار می توانید برای خودتان انجام دهید. حتی یکی از نکات مهم در عمل عقیقه کردن گوسفند برای فرزند مربوط به همین موضوع است که اگر عقیقه نکنیم چه می شود؟ یا اینکه وقتی بزرگ شده ایم نمی دانیم برای ما عقیقه کرده اند یا نه در این صورت ما باید چیکار کنیم؟ از طرفی افراد بزرگسالی هستند که پدر و مادر آنها فوت کرده و هیچ اطلاعی از اینکه برایشان گوسفند عقیقه کرده اند ندارند از طرفی هم دوستان و آشنایان آنها نیز این موضوع را نمیدانند.

  امام صادق (ع) در رابطه با اینکه ما نمی دانیم برایمان عقیقه کرده اند یا نه گفته است که اگر نسبت به این موضوع شک دارید بهتر است یک گوسفند برای خودتان عقیقه کنید. همچنین برای فرزند اگر پدر تا زمان 18 سالگی کار عقیقه کردن گوسفند را برای فرزند خودش انجام نداده باشد ، بعد از هجده سالگی خود فرد باید عمل عقیقه را برای خودش انجام دهد.

  شرایط و احکام عقیقه کردن چیست

  قابله چه کسی است؟

  قابله کیست و در شرایط عقیقه چه مواردی باید نسبت به فرد قابله انجام شود؟ توجه داشته باشید، قابله فردی است که فرزند را به دنیا می آورد. منظور مادر فرزند نیست. قابله ممکن است پزشک باشد، ممکن است خود مادر باشد، ممکن است مادر بزرگ بزرگ یا هر شخص دیگری باشد که عمل زایمان را برای مادر انجام میدهد. اگر خود مادر فرزند را بدون دخالت هیچ فرد دیگری به دنیا آورده باشد خودش قابله خواهد بود. مثلا ممکن است زن همسایه عمل زایمان را انجام داده باشد، بنابراین زن همسایه قابله خواهد بود.

  بر اساس آداب و رسوم دیرینه مردم زمانی که گوسفند برای فرزند عقیقه کردیم باید یک چهارم یا یک ران گوسفندی را به قابله بدهند. همچنین در رابطه با موضوع تراشیدن موی سر نیز گفتیم که به مقدار وزن موی نوزاد 7 روزه باید به قابله طلا یا نقره داد. این کار تنها در برخی مناطق صورت می گیرد. از آنجایی که گفته شده خانواده نمی تواند از گوشت عقیقه بخورد، در صورتی که مادر خودش قابله باشد، یک چهار گوشت یا یک ران گوسفند را به او میدهند و مادر به دلیل اینکه نمی تواند از آن گوش بخورد می تواند آن را به هر کس دیگری بدهد.

  اگر عقیقه نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

  شاید برای بسیاری از افراد این سوال مهم پیش بیاید که اگر ما عمل عقیقه گوسفند زنده را انجام ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد. لازم است بگوییم که قرار نیست اتفاق خاصی برای شما یا فرزند عزیزتان بیفتد. طبق آداب و رسوم و گفته امامان و همچنین گفته فقه بر پدر فرزند تازه متولد شده واجب است تا یک گوسفند برای نوزاد خود عقیقه و قربانی کند. از آنجایی که می شود عقیقه فرزند شما را از بلا و مشکلات دور نگه میدارد این موضوع مهمی است. اما با این وجود با انجام ندادن این عمل قرار نیست مشکلی برای فرزند شما پیش بیاید. اگر هدف سوال شما این مورد بود که اشاره کردیم.

  اما اگر منظور از سئوال اگر عقیقه نکنیم چه می شود مربوط به نداشتن شرایط در روز هفتم تولد است که پاسخ دیگری برای شما داریم. اگر منظور این است که فرزند شما الان بزرگ شده و فرضا ده سال دارد و شما در روز هفتم تولد فرزند عزیزتان برایش عقیقه نکرده اید که باز جواب دیگری دارد.

  توجه داشته باشید که من در قسمت های مختلف این مقاله چند بار اشاره کردم که شما اگر شرایط لازم را داشتید روز هفتم تولد فرزند یا تا روز چهلم یک گوسفند برایش قربانی کنید. اگر باز شرایط این را هم ندارید می توانید تا زمان 18 سالگی این کار را در زمان مناسبی که شرایطش فراهم بود انجام دهید. افراد بالای هجده سال به دلیل رسیدن به سن قانونی دیگر پدر نمی تواند برایشان عقیقه کند. این افراد همانطور که گفته شد خودشان عمل عقیقه را برای خود انجام خواهند داد.

  گوسفند عقیقه

  دعای عقیقه کردن گوسفند برای نوزاد

  یکی از شرایط مهم عقیقه خواندن دعای مخصوص عقیقه کردن گوسفند برای دختر و پسر است. یعنی فرد قصاب باید هنگام ذبح هم قبل از و هم بعد از انجام کار قربانی دعای مخصوص عقیقه بخواند. در صورتی که فرد قصاب دعا را بلد نباشید، هر کسی که در آنجا حضور دارد و با دعای عقیقه آشنایی دارد می تواند دعا را بخواند. در صورتی که هیچ یک از افراد حاضر در آنجا دعا را بلد نباشند می توانند از اینترنت دعا را پیدا کرده و بخوانند یا اینکه اگر به صورت صوتی فایل مربوط به دعا را پیدا کردند با استفاده از گوشی موبایل دعا را پخش کنند.

  در ادامه ما دعای مخصوص عقیقه کردن گوسفند زنده برای فرزند تازه متولد را برای شما قرار میدهیم که از طرف امام صادق و امام باقر علیه السلام می باشند.

  دعای قبل از ذبح گوسفند عقیقه

  قصاب یا کسی که می خواهید عمل ذبح و قربانی کردن عقیقه را انجام دهد باید این دعا را قبل از این کار بخواند.

  و یا اینکه می تواند بجای دعای بالا ، دعای زیر را که این مورد هم دعای مخصوص عقیقه کردن گوسفند می باشد بخواند.

  لازم است بدانید که می توانید هر دو دعا را هم بخوانید. اگر فرد قصاب شرایط لازم شامل دانش خواندن یا حفظ بودن دها را دارد می تواند خودش دعا را بخواند. در غیر اینصورت همانطور که گفته شد فرد دیگری می تواند از روی متن دعا بخواند.

  دعای بعد از قربانی گوسفند عقیقه

  بعد از انجام کارهای ذبح و قربانی کردن قصاب یا هر فرد دیگری باید دعای زیر را بخواند. توجه کنید در دعای زیر بجای کلمه فلان باید نام پدر فرزند گفته شود.

  توجه داشته باشید که وجود دعا به منظور الزام برای خواندن نیست. بسیاری از افراد و مردم در شهرهای مختلف ایران ممکن است اصلا هیچ دعایی برای عمل عقیقه کردن گوسفند برای نوزاد خود نخوانند و فقط نیت کنند یا به همان زبان فارسی یا زبان محلی و مادری خود ، جمله ای به منظور اینکه این گوسفند برای فرزند قربانی و عقیقه می شود بگویند. این مورد هم قابل قبول می باشد و هیچ مشکلی ندارد.

  قربانی گوسفند عقیقه برای نوزاد هفت روزه

  نظر مراجع تقلید درباره گوسفند عقیقه چیست؟

  بخش دیگری گه افراد زیادی به آن توجه دارند مربوط به نظر مراجع تقلید کشور درباره عقیقه می باشد که در این بخش نظر چند تن از افراد معروف را برای شما قرار داده ایم تا اگر این موارد برای بر اساس آداب و رسوم برای شما حائز اهمیت است آنها را رعایت کنید.

  در ادامه قصد داریم نظرات سه مرجع تقلید محبوب که شامل آیت الله سید علی خامنه ای، آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله سید علی سیستانی می شود را خدمت شما همراهان عزیز ارائه دهیم.

  نظر آیت الله خامنه درباره عقیقه

  به گفته ایشان یک عقیقه برای دو نفر کفایت نمی کند. در این فرموده نظر به این است که عمل عقیقه باید برای فرزند صورت بگیرد و شرایط و احکام لازم به درستی صورت گیرد. در رابطه با موضوع یک عقیقه برای دو فرزند فرموده شده که کفایت نمی کند و باید هر هر فرزند گوسفند قربانی کنید.

  نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره عقیقه گوسفند

  فرموده مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی به این صورت است که پدر باید برای هر فرزند خود یک گوسفند عقیقه کند. همانطور که از جمله مشخص است هر فرزند باید به صورت جدا برایشان گوسفند قربانی شود و برای دو فرزند یا فرزندان دو قلو لازم است دو گوسفند زنده خریداری کنید. لازم است بدانید که در ادامه اشاره شده است که اگر پدر توانایی مالی و شرایط خرید دو گوسفند را ندارد می تواند برای هر دو فرزند خود یک گوسفند عقیقه کند.

  نظر آیت الله سید علی سیستانی در رابطه با گوسفند عقیقه

  مورد آخر در رابطه با گفته های مراجع تقلید در رابطه با گوسفند عقیقه اشاره دارد به موضوع اینکه یک گوسند عقیقه برای دو نفر نیست. و همانند دو مورد بالا به موضوع عدم امکان قربانی یک گوسفند برای دو فرزند می باشد. در این بین مکارم شیرازی بیان کرده که اگر شرایط پدر مناسب نبود امکان خرید یک گوسفند وجود دارد.

  نظر مراجع تقلید درباره عقیقه گوسفند

  مرکز خرید گوسفند زنده برای عقیقه کردن

  گوسفند عقیقه برای نوزاد باید چندین شرط را داشته باشد. از مهمترین این شروط می توان به سالم و بیمار نبودن گوسفند شاره کرد. از طرفی گوسفند نباید گرسنه باشد، گوسفند نباید تشنه باشد. همچنین اگر بخواهید بره یا گوسفند شیشک برای قربانی کردن انتخاب کنید لازم است بدانید که گوسفند عقیقه نباید کمتر از 6 ماه سن داشته باشد. یک گوسفند یک ساله یا بالاتر گزینه مناسبی برای قربانی کردن می باشد.

  خرید گوسفند عقیقه از مرکز خرید و فروش دام زنده و گوسفند زنده دام باما شامل تمامی شرایط بالا می باشد. چه شما بخواهید خودتان در محل و منزل خود کار قربانی و ذبح عقیقه را انجام دهید و چه بخواهید کارها را به ما بسپارید تا در کشتارگاه عمل عقیقه شما را انجام دهیم. بنابراین یک گوسفند سالم کاملا بهداشتی با سن مناسب و وزن واقعی در اختیار شما خواهد بود.

  سوالات درباره موضوع عقیقه چیست؟

  اگر سوالی درباره عقیقه دارید در قسمت نظرات بپرسید
  آیا عقیقه یک گوسفند برای دو نفر کفایت می کند؟

  سوال مهم و پرتکرار مشتریان عزیز از ما درباره قربانی یک گوسفند برای دو نفر می باشد. ما در بخش توضیحات به این موضوع همراه با نظرات مراجع تقلید کشور پرداختیم. طبق گفته امامان و مراجع تقلید و همچنین نظر بسیاری از مردم از گذشته قربانی یک گوسفند عقیقه برای دو نفر کفایت نمی کند. بنابراین پدر باید برای هر فرزند یک گوسفند عقیقه ربا قربانی کند. این سوال گاها برای فرزندان دوقلو پیش می آید و گاهی برای کسانی که در روز هفتم تولد فرزند گوسفند عقیقه قربانی نکرده اند. لازم است این دسته از افراد بدانند که باید بر هر کدام از فرزندان به صورت جدا یک گوسفند جهت انجام عمل عقیقه خریداری شود. طبق گفته آیت الله مکارم شیرازی زمانی که پدر شرایط مالی خوبی نداشته باشد می تواند برای دو فرزند خود یک گوسفند عقیقه کند.

  شرایط گوسفند برای عقیقه چیست؟

  نکته مهمی که شاید بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند مربوط به شرایط دام زنده می باشد. همانطور که گفتیم انواع دام زنده شامل گوسفند زنده، بره زنده، بز و بزغاله زنده، گاو و گوساله زنده، شتر زنده برای انجام عقیقه مورد استفاده قرار می گیرند. اما اشاره به این موضوع که اکثرا گوسفند برای عقیقه کردن خریداری می شود یک نکته مهم برای بسیار از افراد در شهرهای مختلف می باشد. اما حیوان مورد نظر باید شرایط خاص خودش را داشته باشید. مثلا می گویند گوسفند باید 6 ماه به بالا سن داشته باشد. یا شتر باید 5 سال بیشتر سن داشته باشید. همچنین سلامت و بیمار نبودن حیوان از نکات مهم در عقیقه می باشد.

  آیا عقیقه باید حتما در روز هفتم تولد باشد؟

  بسیاری از خانواده ها ممکن است شرایط عقیقه گوسفند برای نوزاد هفت روزه خود را نداشته باشند، بنابراین برایشان این نگرانی وجود دارد که باید حتما روز هفتم تولد این عمل صورت بگیرد یا خیر؟ طبق گفته های امامان و آداب و رسوم موجود در شهرهای مختلف بهتر است روز هفتم تولد فرزند پدر یک گوسفند برای قدم نو رسیده خودش قربانی کند. اما اگر این کار را انجام نداد پدر تا زمان 18 سالگی فرزند فرصت دارد برای او قربانی کند. لازم است بدانید بعد از 18 سالگی این امر بر عهده پدر نیست و فرزند باید خودش کار قربانی کردن را انجام دهد.

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *