پرش به محتوا
دام باما » عمومی » متوسط وزن گوسفند زنده ، بررسی وزن انواع گوسفندان

متوسط وزن گوسفند زنده ، بررسی وزن انواع گوسفندان

  متوسط وزن گوسفند زنده یکی از سوالات مهم برای مشتریانی که اقدام به خرید گوسفند می کنند می باشد. از طرفی هم برخی دامدارن به دنبال متوسط وزن گوسفنده زنده هستند که بدانند گوسفندان و بره های آنها وزن خوبی دارند یا نه. بنابراین یک موضوع مهم را می خواهیم با هم مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله از سایت دام باما سعی داریم تا وزن گوسفند قیمت و وزن بره در نژادهای مختلف برای میش و قوچ به ترتیب نر و ماده بررسی کنیم. همچنین این مورد را از نظر سن نیز مورد بحث قرار خواهیم داد.

  تمامی دام ها برای معامله بر اساس وزن قیمت گذاری می شوند. حتی برخی طیور محلی هم در معاملات بر اساس وزن ارزش گذاری شده و نرخ خرید آنها تعیین می شود. حال از آنجایی که خرید گوسفند زنده برای کشتار و قربانی هم بر همین اساس قیمت گذاری می شود باید به این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

  متوسط وزن گوسفنده زنده

  وزن گوسفند زنده قیمت دام را مشخص می کند. زمانی که شما قصد خرید گوسفند یا هر نوع دام زنده اعم از گاو و گوساله، بز و بزغاله و … مبلغ اعلام شده توسط فروشنده و گوسفند فروشی برای هر کیلو گرم وزن گوسفند خریداری شده می شود. یعنی اگر گوسفند 50 کیلو باشد قیمت هر کیلو را باید ضربدر پنجاه کنید. همانطور که میدانید ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به خواندن این مقاله داشته باشید. ما سعی داریم کامل ترین مطلب و اطلاعات درباره وزن گوسفند زنده را در اختیار شما همراهان همیشگی قرار دهیم.

  متوسط وزن گوسفنده زنده امروز

  توجه داشته باشید بحث اصلی در اینجا درباره میانگین وزن می باشد. چرا که علاوه بر در نظر گرفتن عوامل ژنتیکی باید به نهوه پرورش و پرواربندی نیز توجه لازم را داشت. برخی دامداران به خوبی دام های خود را تغذیه و پرواربندی می کنند و برخی شاید قادر به پرورش خوب نباشند. البته نکات دیگری روی وزن گیری و متوسط وزن گوسفند تاثیرگذار است که به بررسی تمامی موارد خواهیم پرداخت.

  عوامل موثر در وزن گوسفند زنده

  همانطور که بالا اشاره کردیم برخی نکات مهم وجود دارند که در وزن گیری گوسفند و بره تاثیر زیادی دارند. در این میان عوامل مهم افزایش و کاهش وزن را می خواهیم بررسی کرده و به صورت جزئی در مورد آنها صبحت کنیم. بی شک زمانی که از شما سوال کنند چه عواملی در وزن گیری و متوسط وزن گوسفند و بره تاثیرگذار است ؟ ممکن است حداقل بتوانید چند مورد را نام ببرید و همگی آنها درست هستند. از آنجایی که وزن دام زنده یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در دامداری و دامپروری محسوب می شود، دامداران به این موضوع اهمیت زیادی میدهند و باید از این نظر دام های خود را در بازه زمانی های مشخصی مورد بررسی قرار دهند.

  متاسفانه برخی دامداران را مشاهده می کنیم که هیچگونه اهمیتی به موضوع وزن گوسفند زنده نمی دهند. درست که از که گاهی عواملی همچون تغذیه و موقعیت جغرافیایی جزو موارد مهم وزن گیری هستند اما گاهی بیماری گوسفندان ممکن است دامن گیر این موضوع شده و سبب کاهش وزن دام ها شوند.

  عوامل تاثیرگذار روی وزن گوسفند

  تاثیر نژاد و ژنتیک روی وزن گوسفند زنده

  یکی از اصلی ترین نکات در رابطه با متوسط وزن گوسفند زنده مربوط به نژاد گوسفندان می باشد. هر نژاد دارای ژنتیک خاصی بوده وزن در آنها به صورت طبیعی در حالت استاندارد متفاوت است. ما قبلا در بخش خرید گوسفند زنده اشاره کردیم که گوسفندان به دسته اصلی گوسفند شیری، پشمی و گوشتی تقسیم می شوند. حال کاملا مشخص است که میانگین وزن این گوسفندان در یک سن خاص با یکدیگر متفاوت هستند. مثلا بیاید فرش کنید یک گوسفند نژاد گوشتی 1 ساله داریم یک گوسفند یک ساله شیری و یک مورد هم پشمی که هر سه یک سال سن دارند و همچنین در یک موقعیت بزرگ شده اند. حال وزن متوسط گوسفند زنده برای این سه مورد چقدر باید باشد؟

  بی شک هر کدام وزن خاص خودشان را دارند و در بین هر سه نژاد گوشت وزن بیشتری خواهد داشت. در رابطه با این موضوع برای افرادی که قصد خرید دام برای کشتار و قربانی را دارند صحبت کردیم که بهترین نوع نژاد برای آنها نژاد گوشتی است. زیرا این دسته از گوسفندان میزان گوشت خالص بعد از ذبح بیشتری را خواهند داشت و بسیار به صرفه هستند.

  وزن گوسفند در موقعیت جغرافیایی مختلف

  زیستگاه و محل نگهداری دام زنده شامل تمامی دام ها روی وزن آنها تاثیر مستقیم دارد. برخی از گوسفندان در یک سری شرایط آب و هوایی خاصی بهترین بازدهی را دارند، در حالی در یک منطقه دیگر ممکن است بدترین بازدهی را داشته باشد. اگر در رابطه با این موضوع اطلاع داشته باشید حتما میدانید که برخی نژاد گوسفندان در شهرهای مختلف ایران نگهداری می شوند. مثلا در یک منطقه ممکن است یک نژاد نگهداری شود که اصلا در سایر نقاط کشور به چشم نم یخرد. دلیل این مورد در اصل ممکن است عدم سازگاری نژاد مربوطه در سایر استان های کشور باشد.

  بنابراین شرایط آب و هوایی موقعیت جغرافیایی و زیست بوم هر گوسفند همچون نوع نژاد و ژنتیک تاثیر مستقیم روی وزن متوسط گوسفنده زنده دارد و این مورد را نیز باید در نظر بگیریم. دامداران باید این موضوعات را به خوبی بدانند و اگر کسی تازه می خواهد وارد زمینه کاری دامداری و دامپروری شود باید اطلاعات لازم در این باره داشته باشد. متاسفانه عدم آگاهی یک سری دوستان سبب می شود به سراغ خرید گوسفند نژاد خاصی برود که اصلا در منطقه آنها بازدهی خوبی ندارد. این موضوع تنها به وزن گوسفند محدود و گاهی ممکن است یک گوسفند شیری در یک منطقه ناسازگار با نژاد و ژنتیک آن شیر کمتری تولید کند.

  وزن گوسفند چقدر است

  تاثیر تغذیه و جیره غذایی روی وزن گوسفند و بره

  تغذیه غذایی دام جزو مهمترین نکات در وزن گیری گوسفند می باشد. با در نظر گرفتن اینکه ما گوسفند را در یک منطقه سازگار با نژاد آن نگهداری می کنیم، حال باید از نظر تغذیه هم به آنها رسیدگی کنیم. غذای اصلی دام و حیوانات اهلی مزرعه علف می باشد اما در کنار آن یک سری مواد غذایی خاص باید به آنها داده شود. در صورتی که دامدار بتواند به خوبی به تغذیه دام و جیره غذایی گوسفندان رسیدگی کند باید وزن استاندارد و طبیعی خود را داشته باشند. اما اگر این موضوع برعکس باشد بی شک وزن گوسفند زنده به دلیل ضعیف بودن کم خواهد بود و مشکلات زیادی برای آنها خواهد داشت.

  دامداران از همان دوره که گوسفند بره است باید به فکر جیره غذایی آنها باشند و به خوبی آنها را تغذیه کنند تا به وزن مطلوبی برسند. از طرفی هم باید بدانید که وقتی جیره غذایی گوسفند خوب باشد سبب چاق شدن گوسفند می شود و وزن بالایی خواهند داشت. تصویر کنید یک گوسفند نژاد افشاری در شهر زنجان است و یک گوسفند افشاری دیگر در شهر اردبیل است که از نظر سنی یکی می باشند. ممکن است وزن یکی از آنها در یک سالگی فرضا 60 کیلو باشد ولی آن یکی 70 کیلو وزن داشته باشد. کاملا مشخص است که یک سری موارد روی وزن گیری آنها تاثیرگذار بوده که به همین عوامل که در حال مطالعه آن هستید مربوط می شوند.

  تاثیر تولید مثل روی متوسط وزن گوسفند چقدر است

  موضوع تولید مثل در هر نوع دام و حیوانی یکسان است. عامل تولید مثل یکی از موارد طبیعی است که در طول سال رخ میدهد. لازم است در رابطه با متوسط وزن گوسفند زنده موضوع تولید مثل نیز مورد بررسی قرار گیرد. این موضوع هم برای قوچ و هم برای میش سبب کاهش انرژی و در برخی مواقع سبب کاهش وزن خواهد بود. قوچ یا همان گوسفند نر با عمل تولید مثل یعنی جفت گیری انرژی زیادی از دست میدهد و این عامل در برخی مواقع ممکن است وزن آن را کاهش دهد. از طرفی هم میش به دلیل پرورش جنین انرژی زیادی از خود و موارد غذایی را صرف جنین می کند.

  در زمان زایش میش انرژی بسیار بالایی از دست میدهد و همچنین از طرفی با کاهش وزن شدید روبه خواهد شد. دامداران باید این موضوع را به خوبی بدانند و از نظر جیره غذایی به آنها رسیدگی کنند. در برخی مواقع دامدار باید توجه داشته باشد که اگر میش و قوچ ضعیف هستند از جفتگیری و تولید مثل آنها جلوگیری کند تا هیچگونه آسیبی به گله وارد نشود.

  متوسط وزن گوسفند زنده چقدر است

  تاثیر بیماری گوسفندان روی وزن گوسفند

  در بین گوسفندان همانند سایر حیوانات بیماری های مختلفی وجود دارد. بیش از 50 بیماری مختلف را شاید بتوان برای دام ها شمارش کرد. بنابراین از آنجایی که بیماری گوسفندان تاثیر صد در صدی روی وزن آنها دارد باید توجه زیادی به آن داشت. هر دامداری باید انواع بیماری گوسفندان و بره ها را بشناسند تا در سریع ترین زمان ممکن اقدامات لازم را برای بهبود دام و گله انجام دهند.

  بیماری سبب کاهش وزن گوسفند و حتی در بره ها هم سبب کاهش وزن بره ها خواهد شد. بسیاری از افراد دامدار با مشاهده گوسفند ضعیف و لاغر متوجه بیماری آنها می شوند و لازم است هر چه سریع تر اقدامات مداوای حیوان را انجام دهند.

  تصور کنید که ما دو گوسفند یک ساله داریم و هر دو نژاد کردی یا سنگسری هستند. وزن این دو در یک سالگی 60 کیلو گرم است. اگر یکی از این دو گوسفند بیمار شود چیزی حدود ده روز الی سه هفته بعد شاهد کاهش وزن شدید گوسفند خواهیم بود که یک دامدار حرفه ای با چشم این موضوع را به خوبی تشخیص میدهد. البته ظاهر صورت ، چشم ها، دهان، بینی و برخی موارد دیگر بیماری حیوان را نشان خواهند داد.

  متوسط وزن گوسفند ایرانی

  یکی از عوامل دیگر در رابطه با متوسط وزن گوسفنده زنده مربوط به موقعیت کشوری می باشد. این مورد دقیقا شبیه به موضوع نژاد می باشد که هر نژادی برای شهر ، کشور و حتی قاره دیگری می باشد. حال ما در بین تمام نژاد گوسفندان ایرانی می خواهیم یک عدد میانگین را به عنوان متوسط وزن گوسفند در نظر بگیریم. در ادامه یک جدول قرار داده شده که نام بهترین نژاد گوسفندان ایرانی را همراه با متوسط وزن آنها برای شما لیست کرده ایم.

  میانگین و متوسط وزن گوسفند زنده ایرانی را به طور کلی می توان 60 کیلو در نظر گرفت. البته باید بدانید این عدد کاملا برای حالت میانگین در نظر گرفته شده و بستگی به نژادهای مختلف این عدد کاملا متغیر است.

  متوسط وزن بره زنده

  متوسط وزن بره زنده

  علاوه بر بررسی مورد وزن گوسفند باید به متوسط وزن بره زنده نیز توجه داشت. این مورد هم برای دامداران هم برای عزیزانی که اقدام به خرید بره زنده برای کشتار می کنند اهمیت دارد. بره ها هم کاملا مشخص است که از نژاد گوسفندان مختلفی هستند و بر اساس نژاد و ژنتیک قوچ و میش دارای وزن متوسط متغیری هستند. به طور کلی بره گوشتی دارای وزن بیشتری نسبت به نژاد های شیری و پشمی هستند که توجه بیشتری هم به آنها می شود. لازم است بدانید برخی گوسفندان و بره ها تنها به یک ویژگی خلاصه نمی شوند و حالت ترکیبی دارند. یعنی ویژگی نژاد گوشتی دارند و هم ویژگی شیری و پشمی را دارند.

  در دامپروری افرادی که تمایل دارند بره گوشتی برای پرواربندی نگهداری کنند و بعد از رسیدن به وزن مطلوب آنها را بفروشند بیشتر نژاد گوشتی را انتخاب می کنند. اما برخی دامداران نژادهای شیری و پشمی را در گله های خود جای میدهند تا در شیر و پشم آنها درآمد داشته اند و در کنار آن نژادهای گوشتی را برای کشتار و قربانی کردن میفروشند.

  میزان گوشت خالص گوسفند بر اساس وزن دام زنده

  یکی از دلایل اصلی خواندن این مطلب و اهمیت آن برای افرادی که دامدارا نیستند مربوط به کسب اطلاعات درباره میزان گوشت خالص بعد از ذبح می باشد. یعنی افراد اقدام به خرید گوسفند می کنند و بعد از اینکه گوشت کمتری نسبت به وزن دام زنده میدهند افراد می خواهند اطلاعاتی درباره وزن به دست بیاورند. ما قبلا در رابطه با اینکه چند درصد وزن دام گوشت خالص است یک مقاله مفصل نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید. اما در اینجا در بخش متوسط وزن گوسفند زنده بر اساس نژاد و جنسیت خواستیم به این موضوع هم اشاره ای داشته باشیم که در اکثر مواقع نژاد های خوب گوشتی 40 الی 50 درصد گوشت دهی خواهند داشت.

  وزن گوسفند زنده قیمت امروز

  وزن لاشه گوسفندی

  متوسط وزن لاشه گوسفندی که منظور ما در اینجا کل قسمت های بدن گوسفند است در نژاد گوشتی خوب همان 40 درصد الی 50 درصد است. البته بستگی به میش و قوچ بودن هم روی این موضوع تاثیر دارد. میش یا همان گوسفند ماده به راحتی می تواند پنجاه درصد به شما گوشت خالص بدهد. بنابراین اگر بخواهیم متوسط وزن گوسفند را به منظور میزان گوشت دهی و وزن لاشه در نظر بگیریم باید بگوییم که یک گوسفند 50 کیلویی می تواند از 17/18 کیلو تا 25 کیلو به شما گوشت بدهد. موضوع شکم پر بودن دام زنده روی این موضوع تاثیر دارد و ممکن است یکی دو کیلو گرم وزن را جا به جا کند.

  متوسط وزن گوسفند در فصل های مختلف

  متوسط وزن گوسفند زنده در فصل های مختلف که شامل بهار، تابستان، پاییز و زمستان است متفاوت خواهد بود. این موضوع هم تاثیر مستقیم روی وزن گوسفندان دارد و حتما در فصل های مختلف شاهد تغییر وزن خواهیم بود. توجه داشته باشید با وجود اینکه در فصل بهار و تابستان گوسفند و سایر دام ها به چرا میروند ولی ممکن است وزن کمتری نسبت به زمستان داشته باشند و حتی برعکس آن نیز وجود دارد. ولی به طور کلی در زمان چرای طبیعی در کوهستان وزن متوسط گوسفند افزایش پیدا می کند زیرا در این فصل ها گوسفند چاق می شود و وزن بیشتری میگیرد.

  سوالات درباره وزن گوسفند و بره

  شاید سوالات زیر درباره متوسط وزن گوسفند و وزن بره برای شما هم مهم باشد.

  نحوه تشخیص وزن گوسفند زنده چگونه است؟

  سوال مهمی که برای بسیاری از دوستان پیش می آید مربوط به نحوه تشخیص وزن گوسفند است. باید در ابتدا بگوییم که اگر هیچ اطلاعاتی در رابطه با موضوع دام زنده ندارید این موضوع برای شما سخت خواهد بود. اما به طور کلی چند نکته ساده هم وجود دارد که با چشم می توان به آنها پی برد. به طور کلی نحوه تشخیص چشمی متوسط وزن گوسفند بر اساس سن گوسفند است که یک حداقل و حداکثری دارد. مثلا شما میدانید که یک گوسفند نژاد افشاری یک ساله باید 60 کیلو وزن داشته باشد و اکنون با نگاه به یک گوسفند فکر می کنید 45 کیلو وزن دارد؟! این تشخیص چشمی است. یعنی باید از قبل این موضوع را بدانید که میانگین وزن چقدر می تواند باشد. به طور کلی در جدول داخل محتوا ما بهترین نژاد گوسفندان ایرانی را همراه با حداقل و حداکثر وزن برای شما قرار داده ایم.

  نحوه افزایش وزن گوسفند توسط گوسفند فروشی ها؟

  برخی از ما سوال می کنند که ما وقتی از یک مرکز نامعتبر خرید کردیم چگونه متوجه وزن غیرواقعی گوسفند نمی شویم؟ در پاسخ به این دوستان باید گفت چند راه مختلف برای اعلام وزن غیر واقعی وجود دارد. یکی استفاده از ترازو است که متوجه نخواهید شد. یکی دیگر از آنها مربوط به شکم پر کردن و خوراندن نمک به گوسفندان است که سبب می شود گوسفند بیچاره آب زیادی بخورد و حداقل چند کیلو از وزن را آب تشکیل داده است و بعد از ذبح شامل میزان گوشت خالص گوسفند نخواهد شد. برخی دوستان گزارش کرده اند که در شکم گوسفند وزن وصل بوده است و این کار اولا غیر انسانی و بسیار غیرحرفه ای می باشد. برخی افراد هم که از طریق ترازو وزن غیرواقعی اعلام می کنند ممکن است خود ترازو یا سنگ های آنها مشکل دار باشد که باز هم مطمئن یک مرکز نامعتبر کاری نمی کند مشتری متوجه این موضوع شود. تنها پیشنهاد ما به شما انتخاب یک گوسفند فروشی خوب برای خرید گوسفند می باشد.

  از کجا گوسفند با وزن واقعی بخریم؟

  سوال آخر هم مربوط به پیدا کردن یک گوسفند فروشی خوب برای خرید گوسفند است. ما در بازار دام زنده دام باما تمام تلاش خود را کرده ایم تا بتوانیم خدمات با کیفیت و بهداشتی را با ارزان ترین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم. اگر تجربه خرید داشته باشید که بی شک خودتان این موضوع را میدانید اما اگر تا کنون تجربه خرید از ما را نداشته باشید ما هیچ تعریفی از خود نمی کنیم و تنها با یک بار خرید کردن حتما مشتری دائمی ما می شوید.

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *