پرش به محتوا
دام باما » عمومی » چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟

چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟

  میزان گوشت خالص گوسفندی بعد از ذبح چقدر است؟ سوالی که ممکن است هنگام خرید دام زنده درباره درصد گوشت گوسفند و بره برایتان پیش بیاید. با وجود اینکه میزان بازدهی لاشه گوسفندی برای هر نوع خریدی مهم است، اما اکثرا افرادی که با هدف اقتصادی اقدام به خرید گوسفند زنده می کنند درصد گوشت خالص بعد از ذبح برایشان از اهمیت زیادی برخورد است.

  در این مقاله قصد داریم تا تمامی نکات مهم در رابطه با میزان و درصد گوشت خالص گوسفندی و بره زنده را خدمت شما توضیح دهیم. توجه داشته باشید که مقالات زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد و ما سعی کرده ایم نکات مهم و لازم را خدمت شما همراهان همیشگی دام باما ارائه بدیم.

  چند درصد وزن دام زنده گوشت خالص است؟

  در ابتدا لازم است بدانید که شما چه نوع دام زنده ای قربانی می کنید. چرا که نوع دام که شامل گوسفند و بره ، گاو و گوساله، بز و بزغاله، شتر و … می باشد در میزان بازدهی گوشت متفاوت هستند. بسیاری از افراد و سایت های مختلف بخصوص سایت هایی که در زمینه خرید و فروش دام کشتار روز فعالیت دارند برای جذب مشتری ، به آنها می گویند نصب دام گوشت خالص خواهد بود. در حالی که این مورد اصلا صحیح نبوده و عوامل زیادی در میزان بازدهی گوشت تاثیر دارد. در ادامه ما می خواهیم درصد گوشت گوسفند و بره را مورد بررسی قرار دهیم.

  میزان گوشت خالص گوسفند بعد از ذبح

  میزان گوشت خالص گوسفندی بعد از ذبح

  درباره درصد گوشت خالص گوسفند زنده بعد از ذبح باید بگوییم که این دام بیشترین تقاضا را در بین مشتریان دارد. از این رو لازم است اطلاعات کافی در اینباره داشته باشید. اولین موردی که باید درباره آن خدمت شما توضیح دهیم مربوط به نژاد گوسفندان می باشد. گوسفند به سه دسته اصلی گوشتی، شیری و پشمی تقسیم می شود. برخی از آنها به صورت ترکیبی هستند به این صورت که هم گوشتی هستند هم شیری، یا مثلا شیری و پشمی هستند. حتی برخی از گوسفندان هر سه ویژگی را شامل می شوند. بی شک در نگاه اول می توانید تشخیص دهید که میزان گوشت خالص گوسفند گوشتی نسبت به دیگر نژادها بیشتر خواهد بود.

  زمانی که افراد با هدف کشتار و قربانی کردن اقدام به خرید گوسفند زنده می کنند، هدف چند مورد است که شامل به صرفه بودن هر کیلو گوشت آن هم در صورتی که بازدهی گوشت بالایی داشته باشد، داشتن گوشت تازه و تمیز، اطمینان از سالم و بهداشتی بودن گوشت و … که همگی سبب می شوند افراد تمایل به خرید دام زنده داشته باشند.

  در نهایت اینکه چند درصد وزن گوسفند گوشت خالص خواهد بود هم بر اساس نژاد که خدمت شما توضیح داده شد از 30 درصد الی 55 درصد متغیر می باشد. ممکن است یک گوسفند خوب گوشتی بدون مواردی که سبب افزایش وزن شود، می تواند تا 50 درصد به خوبی گوشت داشته باشد. اما در بیشتر مواقع به صورت میانگین 40 درصد وزن دام گوشت خالص خواهد بود.

  چند درصد وزن بره زنده گوشت است؟

  مورد بعدی که باید درباره آن بدانید در رابطه با میزان گوشت خالص بره بعد از ذبح می باشد. توجه داشته باشید همانطور که گفته شد بره دارای نژاد گوشتی، پشمی و شیری می باشد. پس کاملا مشخص است که نژادهای گوشتی میزان بازدهی گوشت خالص بیشتری نبست به نژاد بره شیری و پرواری خواهد داشت. اگر قصد خرید بره زنده از بازار گوسفند تهران را دارید باید بگوییم که حتما لازم است نژاد گوشتی را جهت بازدهی میزان لاشه گوشت بره انتخاب کنید.

  مجموعه دام باما انواع نژاد بره گوشتی شامل افشاری، کردی، سنگسری، مغانی و … را جهت کشتار روز ارائه میدهد. این نوع نژاد دام گوشت بیشتر و بهتری نسبت به سایر موارد برای شما خواهند دشت.

  چند درصد وزن بره گوشت است

  موارد تاثیر گذار روی بازدهی لاشه گوسفندی

  شاید سوال مهمتر درباره موارد تاثیرگذار روی درصد و میزان لاشه گوسفندی بعد از ذبح باشد. بالاتر گفته شد که یکی از موارد در معمولی ترین حالت به نژاد گوسفند برمیگردد. در این قسمت به صورت جزئی تر این موضوع را بررسی می کنیم. به صورت کلی گوسفندان به سه دسته تقسیم می شوند که شامل گوسفند گوشی، گوسفند شیری، گوسفند پشمی و حالت ترکیبی می باشند. این دسته بندی حالت کلی بوده و هر دسته مجددا دارای نژادهای مختلفی خواهد بود. مثلا گوسفند با بازدهی گوشت بالا خودشان نژادهای مختلفی هستند که هر نژاد اسم خاص خودش را دارد. مثل گوسفندان افشاری، کردی، مغانی، گوسفند سنگسری، مهربان و … .

  حال که اطلاعات لازم درباره دسته بندی و نژاد گوسفند را متوجه شدیم، باید بگوییم که یکی از اصلی ترین موارد و نکات در مقدار گوشت گوسفند و بره بعد از ذبح همین موضوع می باشد.

  گزینه بعدی وزن ناخالص است. منظور وزن اضافی که در اثر تغذیه به وزن اصلی دام اضافه شده. متاسفانه طبق گزارشاتی که از برخی مشتریان داشته ایم یک سری مراکز فروش دام زنده در بین علوفه نمک می ریزند و یا سنگ نمک برای حیوان قرار میدهند که سبب تشنگی زود هنگام و خوردن مداوم آب می شود. این مورد ممکن در طور روز بارها تکرار شود و وزن گوسفند زنده را افزایش دهد. بنابراین این موارد را اصلا نمی توان تشخیص داد و هیچ کاری نمیتوان کرد.

  گزینه بعدی مربوط به وزن غیر واقعی گوسفند و بره است که روی میزان گوشت خالص تاثیر دارد. فرض کنید اگر قرار باشد 40 درصد وزن گوسفند گوشت خالص باشد، اگر وزن غیرواقعی اعلام شود شما همان 40 درصد را از وزن غیرواقعی دریافت می کنید. بهتر است از یک مرکز معتبر خرید کنید تا دچار این مشکلات نشوید.

  میزان بازدهی گوشت دام-زنده بعد از کشتار

  گوسفند میش گوشت بیشتری دارد یا گوسفند نر (قوچ)

  یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید مربوط به جنسیت گوسفند می باشد. یعنی زمانی که شما اقدام به خرید می کنید فروشنده از شما سوال می کند که گوسفند ماده می خواهید یا نر که به اصطلاع میش و قوچ نامیده می شوند. شاید به این موضوع دقت نکرده باشید اما متاسفانه افراد زیادی از این مورد هم سو استفاده می کنند. برخی مواقع مشتریان به این موضوع توجه نمی کنند و همین امر سبب می شود بجای مثلا اگر گوسفند نر می خواهند به آنها گوسفند میش بدهند. شاید با خودتان فکر کنید مگر همچین چیزی شدنیست؟ باید بگوییم بله البته در صورتی که مشتری توجه نکند.

  گوسفند میش قیمت ارزان تری دارد ولی مقدار گوشت خالص بعد از ذبح بسیار زیاد است. یعنی در اکثر مواقع 50 درصد وزن دام میش گوشت خالص است. اما نر اینطور نیست و همانطور که بالاتر اشاره کردیم از 30 / 35 الی 50 و تا 55 درصد در برخی موارد شاهد گوشت خالص گوسفندی هستیم.

  میزان گوشت خالص گاو و گوساله زنده چقدر است؟

  دام زنده بعدی که لازم است درباره درصد بازدهی گوشت آن بدانید گاو زنده و گوساله زنده است. در رابطه با این دام هم باید بگوییم که نوع پشمی در این گاو دیده نمی شود و در دوسته شیری و گوشتی قرار داند. اکثرا گاو و گوساله گوشت زیادی میدهد و میزان لاشه گوساله و گاو بر خلاف گوسفند و بره بیشتر می باشد. به صورت کلی در نژاد گوشتی می توان به راحتی چیزی حدود 45 الی 55 درصد وزن کل گوساله و گاو را گوشت خالص در نظر گرفت. اما این عدد ثابت نیست و بستگی به نژاد و جثه ممکن است بازدهی لاشه گوساله متفاوت باشد.

  مواردی همچون تغذیه، نژاد، سن و جثه روی درصد گوشت گاو و گوساله زنده بعد از ذبح تاثیرگذار هستند و با در نظر این موارد چیزی حدود 50 درصد وزن آن گوشت خالص خواهد بود.

  میزان گوشت گاو و گوساله بعد از ذبح

  میزان گوشت خالص بز و بزغاله

  یکی دیگر از دام های محبوب بین مردم برای مصرف گوشت قرمز مربوط به بز و بزغاله می باشد. این دام همانند گوسفند و بره پرفروش نیست و از محبوبیت کمتری نسبت به آنها در بازار برای مصرف گوشت قرمز برخوردار می باشد. در رابطه با اینکه چند درصد وزن بز و بزغاله گوشت خالص است باید بگوییم که این نوع حیوان نیز دارای نژادهای مختلفی است که نژادهای گوشتی آن نسبت به دیگر نوع ها میزان گوشت خالص بیشتری بعد از ذبح خواهد داشت. به صورت کلی چیزی حدود 45 الی 55 درصد وزن بز گوشتی خوب را می توان گوشت خالص در نظر گرفت. در رابطه با بزغاله ها این عدد می توانند از 35 الی 45 درصد متغیر باشد.

  اگر بز مد نظر از نوع نژاد گوشتی باشد و همچنین از نظر تغذیه و رشد خوب عمل کرده باشد بی شک بیشتری نمیزان بازدهی را از نظر گوشت خواهد داشت. در غیر اینصورت انتظار زیادی نمی توانیم از آن داشته باشیم.

  مقدار گوشت گوسفند بعد از ذبح

  نتیجه گیری

  چند درصد وزن دام گوشت خالص است را با بررسی انواع نژاد گوسفند و بره زنده مورد بحث قرار دادیم. با وجود اطلاعاتی که در اختیار شما عزیزان قرار داده شده لازم است باز هم برای اطمینان لازم از یک مرکز معتبر و قابل اطمینان خرید خود را انجام دهید. بی شک انسان هایی هستند که از روش های خاصی هنگام فروش استفاده می کنند تا مشتری متوجه آنها نشود. به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم با وجود داشتن اطلاعات کافی از یک گوسفند فروشی خوب دام سفارش دهید.

  منبع: دام باما مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران

  5/5 - (2 امتیاز)

  2 دیدگاه دربارهٔ «چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟»

  1. ممنون از توضیحات کامل و خوبتون.
   من از یه جایی گوسفند خریدم از نظر گوشت دهی خیلی کم گوشت داد با خوندن این مقاله و اطلاعاتی که متوجه شدم فکر کنم از جای خوبی خرید نکردم.

   1. سلام، همونطور که طول مقاله چند بار اشاره کردیم نژادها با یکدیگر متفاوت هستند. گاهی برخی نژادهای خوب که گوشتی هم هستند باز هم گوشت کمی میدهند که برخی دلایل مهم رو توضیح دادیم. اما باز شما سعی کنید از مراکز معتبر و قابل اطمینان اقدام به خرید گوسفند زنده کنید تا میزان گوشت دهی نسبت به وزن مناسب باشه.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *