پرش به محتوا
دام باما » عمومی » گوسفند نژاد شال بهتر است یا افشاری؟ مقایسه دو نژاد محبوب ایرانی

گوسفند نژاد شال بهتر است یا افشاری؟ مقایسه دو نژاد محبوب ایرانی

  گوسفند قزل افشار بهتر است یا گوسفند شال موضوع این مقاله از وب سایت دام باما را به خود اختصاص داده است. احتمالا شما هم در رابطه با محبوبیت این دو نژاد ایران اطلاعاتی دارید، و حالا قصد داریم بهترین آنها را از نظر ویژگی ها انتخاب کنید. ما همواره سعی داریم دو گوسفند شال و افشاری را از نظر ویژگی های ظاهری، زیست بودم، تولید مثل، میزان گوشت دهی، میزان شیردهی، درصد چند قلوزایی، رنگ و … مورد مقایسه قرار دهیم. اگر شما به قصد دامداری یا به دلیل خرید گوسفند زنده در تهران برای کشتار روز می خواهید این اطلاعات را به دست بیاورید در ادامه با من همراه باشید.

  مقایسه گوسفند شال و قزل افشار

  مقایسه گوسفند شال و قزل افشار

  گوسفند نژاد شال و نژاد افشاری هر دو دارای محبوبیت خاصی در کشور ایران هستند. اما شرایط نگهداری و زیست بوم هر کدام از این نژادهای برتر ایرانی سبب می شود تنها در برخی مناطق و استان ها به چشم بخورند. با وجود اینکه این مقاله تحت عنوان مقایسه نژاد قزل افشار و شال نوشته شده است، باید بگوییم که این دو بیشتر شباهت دارند تا تفاوت. یعنی در اکثر مواردی که قرار به بررسی و مقایسه هست در اینجا شباهت به یکدیگر هست تنها در برخی موارد خاص با یکدیگر متفاوت می باشند.

  با این حال قصد داریم تا پاسخ سوال اینکه آیا گوسفند افشاری بهتر است یا شال یک مقاله جامع برای شما عزیزان بنویسیم که تمامی اطلاعات لازم در رابطه با این دو نژاد بهتر را به طور کامل بدانید. البته لازم است بدانید که ما این مطلب را قبل از معرفی نژادها در سایت قرار دادیم. بنابراین بعدها در بخش وبلاگ سایت هر دو نژاد را با جزئی ترین موارد معرفی خواهیم کرد.

  گوسفند افشاری بهتر است یا شال

  موضوع دیگری که برای بسیاری از دامدارن و کسانی که قصد پرورش و پرواربندی این دو نژاد را دارند مربوط به انتخاب بهترین گزینه برای پرورش می باشد. ممکن است الان اطلاعات مختصر و کلی درباره نژاد افشاری و شال داشته باشد. حال با همین مقدار اطلاعات می توانید به راحتی بهترین گزینه را برای خرید و نگهداری انتخاب کنید. اما از آنجایی که اشاره هم کردیم دارای شباهت های زیادی به یکدیگر هستند، تنها چند نکته وجود دارد که سبب خواهد شد شما یکی از آنها را برای پرورش دادن نگهداری کنید.

  ما تا اینجا به طور کلی در رابطه با موضوع مقایسه و اینکه گوسفند شال بهتر است یا گوسفندان افشاری جزئیاتی را به طور کلی مورد بحث قرار دادیم. حال قصد داریم به معرفی مختصر هر نژاد پرداخته و در ادامه مقایسه این دو از نظر یک سری ویژگی ها را انجام دهیم.

  معرفی گوسفند نژاد شال

  معرفی گوسفند شال قزوین

  ابتدا می پردازیم به بررسی نژاد شال ایران که جزو گوسفندان سنگین وزن بوده و دارای دنبه می باشند. این نژاد از نظر شیردهی و تولید پشم سالانه بسیار مورد توجه است. میزان بازدهی گوشت بسیار بالا برای هر دو جنسیت گوسفند شال نر و ماده ( قوچ و میش) از ویژگی های بارز این گوسفندان می باشد. همچنین یکی از بهترین نژاد های محبوب در بازار دام کشتار روز نیز می باشد که افراد برای خرید جهت ذبح و قربانی کردن طرفدار آن هستند. نکته قابل توجه دیگر مربوط به وزن گیری و رشد سریع گوسفند شال می باشد که همین مورد به تنها دلیل مهمی است برای کسانی که می خواهند گوسفند پرورش دهند.

  معرفی گوسفند نژاد افشاری

  معرفی گوسفند افشاری

  یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی مربوط به گوسفند افشاری که با نام افشار و قزل افشار نیز شناخته می شود. میزان محبوبیت گوسفند افشاری نسبت به گوسفند شال بسیار زیاد است. البته یک سری ویژگی ها سبب معروفیت بیشتر آن شده است که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این نژاد همچون نژاد شال از نظر تولید شیر و پشم در رده بالایی قرار داد. گوسفندان قوچ و میش افشاری هر دو از نظر گوشت دهی بسیار عالی بوده و همین موضوع برای دامداران و حتی مشتریان مصرف کننده بسیار مهم می باشد.

  جمعیت نژاد شال نسبت به شال بسیار بیشتر است و یکی از نشانه های خوب برای اینکه چه نژاد انتخاب کنیم مربوط به همین تعداد زیاد آن می باشد. دلیل جمعیت بالا تنها به خوب و بهتر بودن آن مربوط نیست، زیرا نکته مهم از نظر تعداد زیاد آن در کشور مربوط به سازگاری خوب آن با شرایط آب و هوایی شهرهای مختلف ایران می باشد.

  مقایسه از نظر وزن گیری

  مورد اول برای بررسی و مقایسه مربوط به مقدار وزن گیری در طول دوران رشد می باشد. بره شال و بره افشاری هر دو دارای استعداد بسیار خوبی برای رشد و وزن گیری هستند. بره شیری هر دو نژاد در دوران رشد به خوبی وزن گرفته و گوشتی می شوند. به طوری که برخی از بره های نر افشار و شال به دلیل تغذیه خوب و محیط مناسب برای رشد، نسبت به سن خود در حدود 7 ، 8 ماهگی بسیار چاق و گوشتی هستند. این دسته از بره ها با اسم گوسفند شیشک به دلیل گوشتی بودن برای کشتار و ذبح وارد بازار دام می شوند. البته برخی دامداران آنها را نگهداری می کنند.

  بنابراین اگر موضوع وزن گیری و رشد سریع برای شما مهم است، باید بگوییم که هر دو نژاد افشاری و شال بهترین انتخاب برای شما هستند. گزینه بهتر در اینجا وجود ندارد و این ویژگی در هر دو مربوط به شباهت می باشد.

  وزن میش و قوچ افشاری با میش و قوچ شال

  یکی از مواردی که اکثرا برای هر دو دسته افرادی که قصد خرید گوسفند دارند، مربوط به متوسط وزن گوسفند زنده می باشد که با این فاکتور بهترین مورد را انتخاب کنند. در رابطه با وزن میش و قوچ باید بگوییم که به دلیل داشتن ویژگی وزن گیری مشابه هر دو نزدیک به هم هستند. حال ممکن است مقدار وزن میش در برخی مواقع کمتر از وزن قوچ یا همان جنس نر باشد. به طور کلی وزن گوسفندان شال به طور متوسط چیزی حدود 60 الی 80 کیلو گرم می باشد. ممکن است این اعداد برای میش به صورت 55 تا 75 کیلو تغییر داشته باشد. اما لازم است بدانید که بر این مقدار وزن برای حالت استاندارد بوده و مواردی همچون تغذیه، جنسیت، محیط و شرایط نگهداری ممکن است روی همین مقدار استاندارد تاثیرگذار باشد.

  ویژگی های گوسفند شال و گوسفندان افشاری

  گوسفند میش شال هم همانند نژاد افشاری نسبت به جفت خود یعنی قوچ شال مقداری وزن کمتری دارد. این تفاوت وزن بین نر و ماده در برخی مواقع هم وجود ندارد و وزن آنها بسیار نزدیک به هم می باشد. اما در حالت کلی باید گفت که گوسفندان شال دارای متوسط وزن 60 الی 75 کیلو گرم برای قوچ و برای میش چیزی حدود 55 لی 65 کیلو می تواند باشد.

  میزان گوشت دهی گوسفند شال و افشار

  موضوعی که در رابطه با وزن گیری و رشد این دو نژاد اهمیت دارد مربوط به مقدار گوشت بعد از ذبح است. منظور اینکه چند درصد وزن گوسفند گوشت است می باشد. افرادی که روزانه از طریق مراکز عرضه دام کشتار اقدام به خرید می کنند هدفشان مصرف گوشت قرمز، قربانی و نذری می باشد. بنابراین مقدار گوشت خالص گوسفندان برایشان مهم است. حال در این میان مقدار گوشت خالص گوسفند افشاری و شال از آنجایی که هر دو جزو گوسفندان گوشتی هستند نسبت به نژاد های شیری و پشمی ایران گوشت دهی بیشتری دارند.

  در حال کلی برای هر دو می توان چیزی حدود 45 الی 55 درصد را برای حالت عالی در نظر گرفت. منظور این است که اگر گوسفند خوب وزن گرفته باشد، تغذیه خوبی داشته و محل نگهداری خوب باشد بی شک می تواند 50 درصد وزن خود را گوشت خالص داشته باشد. برای میش افشاری و شال باید بگوییم که اکثرا 50 درصد گوشت را به شما خواهند داد. اما جنس نر و قوچ بستگی به شرایط بدنی ممکن است کمتر از این مقدار گوشت دهی داشته باشد.

  مقایسه ویژگی های ظاهری افشار و شال

  مهمترین نکته ای که در مقایسه گوسفند شال و افشاری در نگاه اول به چشم می خورد مربوط به ویژگی های ظاهری می باشد. موارد ظاهر شامل رنگ گوسفندان، جثه، تیپ، دنبه و … می باشد. اگر این دو نژاد را تا به حال دیده باشید حتما می دانید که اکثرا گوسفند نژاد شال رنگ روشن دارند و برخی مواقع رنگ تیره بین آنها دیده می شود. در حالی که گوسفندان افشاری بیشتر رنگ قهوه ای به سمت تیره بوده و گاهی رنگ سیاه بین آنها به چشم می خورد. اگر شما یک دامدار هستید و تا به حال این نژادها را دیده اید بی شک با یک نگاه قادر خواهد بود سریعا آنها را از هم تشخیص دهید.

  مقایسه زیست بوم و محیط سازگار هر نژاد

  یکی از اساسی ترین تفاوت ها که بین انواع نژاد گوسفندان وجود دارد، مربوط به زیست بودم آنها می باشد. به این صورت که برخی از نژاد گوسفندان تنها در برخی شرایط آب و هوایی می توانند زندگی کنند. یا اگر در هر جایی هم امکان نگهداری آنها باشد، تنها در برخی مناطق با شرایط جغرافیایی خاص بیشترین بازدهی را خواهند داشت. حال درباره سوال گوسفند شال بهتر است یا افشاری در اینجا یکی از موارد بیان می شود که جزو مهمترین ها می باشد.

  گوسفند افشاری به دلیل داشتن ویژگی های بدنی خاص امکان پرورش در مناطق مختلف ایران را دارد. هم اکنون در اکثر استان های کشور همچون زنجان، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان و … نژاد افشاری نگهداری می شوند و بدون هیچ مشکلی بازدهی بسیار خوبی دارد. اما بر خلاف نژاد قزل افشار گوسفند نژاد شال تنها در برخی مناطق بازدهی خوب را دارد. یکی از مناطقی که نژاد شال سازگاری بیشتری با آن دارد مربوط به بوئین زهرا در قزوین می باشد. البته در مناطق دیگر قزوین وجود دارد و حتی در دیگر شهرها، اما بازدهی و بازخورد خوب برای دامدار در مناطق گرم و متعادل می باشد.

  گوسفند نژاد افشاری یا نژاد شال

  مقایسه تولید مثل و چند قلوزایی

  بنظر شما از نظر بره زایی گوسفند افشاری بهتر است یا شال؟ این سوال واقعا برای دامداران مهم است. بسیاری از افرادی که می خواهند وارد شغل دامداری شوند، برایشان اهمیت زیادی دارد که تعداد از گوسفندان آنها چند قلوزا باشد. البته بحث بهترین نژاد چند قلوزا در اینجا مطرح نیست، و ما این موضوع را برای نژاد شال و قزل افشار مورد بررسی قرار می دهیم.

  در ابتدا لازم است بدانید که دو نژاد شال و افشار دارای ویژگی و استعداد چند قلوزایی هستند. میزان درصد دو قلوزا بودن نسبت به بیش از دو بسیار بیشتر است. یعنی درصد دوقلوزا بودن در این دو نژاد نبز به سه قلوزا یا بیشتر بودن زیادتر می باشد. اما در برخی مواقع که بسیار کم اتفاق می افتد شاهد 5 قلوزا بودن گوسفند افشاری بوده ایم.

  در رابطه با ویژگی تولید مثل هر دو عالی هستند، اما درصد دوقلوزایی برای گوسفند نژاد شال در برخی مواقع بیشتر از نژاد افشار می باشد. بنابراین اگر این گزینه برای شما مهم است و در شهری زندگی می کنید که امکان پرورش نژاد شال وجود دارد، حتما تعدادی از آنها را در گله خود داشته باشید.

  مقایسه قیمت گوسفند افشار با شال

  بررسی تفاوت قیمت گوسفند افشاری با گوسفند شال را در این بخش می خواهیم مورد بحث قرار دهیم. بسیاری از افرادی که تازه وارد شغل دامداری شده اند یا می خواهند وارد شوند، یک دید اشتباه به قیمت ها دارند. آنها اینکه تصور می کنند برخی نژادها به دلیل داشتن یک سری ویژگی ها باید حتما گران تر یا ارزان تر باشند. هر چند این مورد در رابطه با برخی نژادهای خاص درست است اما در حالت کلی هیچ تفاوتی بین قیمت ها وجود ندارد. زمانی که شما برای خرید گوسفند وارد بازار دام شوید یا به میادین دام شهرداری در شهر خود مراجعه کنید، می بینید که اکثر قیمت ها برای همه نژاد ها شبیه به هم یا نزدیک به هم می باشند.

  از آنجایی که گوسفندان افشاری و همچنین گوسفندان شال جزو بهترین نژادها در ایران محسوب می شوند، اما می تواند هر دو با قیمت نزدیک به هم خریداری کرد. در صورتی که هدف برای کشتار و قربانی کردن باشد هم باز قیمت ها تفاوتی نخواهند داشت و تقریبا یکی هستند. اگر جایی برای تفاوت نژادها قیمت بیشتری خواست باید بدانید که سوء استفاده ای بیش نیست.

  نتیجه گیری

  گوسفند نژاد شال بهتر است یا افشاری در ایران را به طور کامل با هم بررسی کردیم. حال باید بدانید که شهر و استان شما اولین موردی است که باید مشخص کنید که نژاد شال و قزل افشار امکان پرورش در آنجا را دارد یا نه ؟ این مورد بر اساس نژادهای موجود در شهرتان و میزان بازدهی هر کدام کاملا مشخص می شود. همچنین گزینه بعدی هدف از خرید می باشد که بیشتر با هدف تولید شیر می خواهید اقدام به خرید این نژادها کنید ای مثلا هدف تولید پشم، یا رسیدن به وزن مشخص جهت وارد کردن به بازار دام کشتار، یا اینکه هدف افزایش تعداد گله می باشد. تمامی این موارد را ابتدا برای خود مشخص کرده و در نهایت یکی از آنها را یا در صورت امکان هر دو نژاد را خریداری کنید.

  ثبت امتیاز و مشاهده میانگین

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *